Luka Dončić je v zadnji četrtini navdušil navijače. Dvorana je bila le petinsko polna, a vseeno je bilo vzdušje po dolgem času pravo. Foto: Reuters

Mavericksom v ponedeljek ni pomagal niti nov trojni dvojček Dončića, izgubili so z 99:109. Tokrat je 3975 gledalcev znova uživalo v vragolijah 22-letnega Ljubljančana, ki je v 43 minutah prispeval še devet podaj in šest skokov, šestkrat je bil natančen izza črte. Celotna prva peterka Dallasa je bila dvomestna. Manjkal je Dorian Finney-Smith, ki se je razveselil rojstva sina.

Pri Clippersih, ki so padli na četrto mesto Zahoda, sta bila poškodovana Serge Ibaka (hrbet) in Patrick Beverley (koleno). Paul George je zadel pet trojk in bil z 28 točkami najboljši strelec svoje ekipe. Kawhi Leonard je zgrešil veliko odprtih metov, zbral je 20 točk. Ivica Zubac je znova povzročal Mavericksom težave, center je prispeval 14 točk in sedem skokov.

Izjemna trojka ob osebni napaki Leonarda
V izenačeni prvi četrtini je za najlepšo potezo večera poskrbel Dončić, ki je zadel trojko z osmih metrov po koraku nazaj in izsilil še osebno napako Leonarda. Clippersi so dobili prvo četrtino, potem ko sta se ekipi veliko izmenjavali v vodstvu (24:29).

Sredi druge četrtine je Dallas z delnim izidom 8:0 prevzel vodstvo (45:40). Poleg Dončića (22 točk do odmora) je bil razigran tudi Tim Hardaway. Gostitelji so po prvem polčasu vodili s 56:51.

George držal priključek v tretji četrtini
Tudi drugi polčas je Dončić udarno odprl. Nanizal je sedem točk in trener Clippersov Tyronn Lue je vzel minuto odmora. Hardaway je nato povišal na 66:53, nato pa Dallas več kot štiri minute ni dosegel niti točke, gostje pa so znižali na 66:61. Tretjo četrtino je George zaključil z dvema zaporednima trojkama in s tem napovedal zanimivo končnico (77:71).

Dončić je tokrat zasenčil Kawhija Leonarda in Paula Georgea. Foto: Reuters

Galapredstava Ljubljančana v odločilnih trenutkih
Ob koncu tretje četrtine je Dončić počival dve minuti in pol, nato pa se je svež vrnil na parket in Clippersi niso imeli več pravega odgovora. S trojko je povišal prednost Dallasa na 87:75. Clippersi so vse stavili na Leonarda in Georgea, ki jima je uspelo držati priključek do sredine zadnje četrtine. Dončić je pet minut pred koncem našel Maxija Kleberja, ki je bil natančen izza črte. Nemec je nato v naslednji akciji atraktivno zabijal po imenitni podaji Dončiča za 96:81.

Dončić mojstrsko poslal Georgea v prazno
Prave obrambe za Dončića ni bilo. Morrisu ga ni uspelo zaustaviti, nato je poskusil še George, a ga je Ljubljančan poslal v prazno, ko si je žogo podal za hrbtom in zaključil z lebdečim polaganjem za 102:89 minuto in pol pred koncem. Dvignil je roki v zrak in prejel stoječe ovacije s tribun.

Imel je občutek, da je to že končnica
"Clippersi so odlična obrambna ekipa. Nikoli ni lahko igrati dveh zaporednih tekem proti njim. Občutek sem imel, da je to že končnica. Pripravljeni moramo biti na take izzive, najprej pa se moramo prebiti med osmerico," je povedal Dončić, ki je že avgusta v mehurčku v Orlandu povzročal Clippersom številne težave. Dallas je po hudem boju izpadel po šestih tekmah.

Lue: Luka nas je mučil ves večer
"Luka nas je mučil ves večer. Mislim, da smo druge nosilce igre kar dobro zaustavili. Igra v napadu nam ni stekla, žoga ni krožila in veliko metov je bilo neizdelanih," je bil razočaran trener Clippersov Lue, ki je pred petimi leti popeljal Cleveland do naslova prvaka.

Morant s polaganjem sekundo pred koncem shladil Vročico
Memphis je premagal Miami z 89:85. Odločil je Ja Morant s polaganjem 1,2 sekunde pred koncem. Trener Vročice Erik Spoelstra je nato vzel minuto odmora, a je Kyle Anderson prestregel podajo in z dvema prostima metoma potrdil zmago Grizlijev.

Ja Morant je zagotovil Memphisu zmago sekund pred koncem. Foto: AP

Niz petih zaporednih zmag Miamija je tako končan. Jimmy Butler si je v torek proti Clevelandu zvil levi gleženj, a je stisnil zobe. Zbral je 24 točk. Goran Dragić ni imel strelskega večera, prispeval je šest točk v 28 minutah. Zgrešil je devet metov iz igre (2/11) in tudi vse štiri izza črte. Zadel je edina prosta meta na srečanju, ko je devet sekund pred koncem izenačil na 85:85. To sta bili tudi zadnji točki Miamija na tekmi v FedEx Forumu, kjer se je zbralo 2217 gledalcev.

"Morant je prav poseben igralec. Prevzel je odgovornost, ko nismo imeli več minute odmora. Čez celotno igrišče ni lahko zaključiti akcije v tako pomembnem trenutku," je bil zadovoljen trener Memphisa Taylor Jenkins.

Ariza se seli v Miami, Meyers Leonard odhaja v Oklahomo
Na Florido se bo preselil odlični obrambni igralec Trevor Ariza, ki že leto dni ni igral. Meyersa Leonarda in izbor v drugem krogu nabora leta 2027 bo Vročica poslala v Oklahomo.

35-letni Ariza je junija 2009 osvojil naslov prvaka z LA Lakersi, potem pa je igral še za Houston, New Orleans, Washington, Phoenix, Sacramento, Portland in Oklahomo.

Giannis Antetokounmpo je do odmora dosegel le štiri točke, v podaljšku pa jih je nanizal 10. Foto: AP

Antetokounmpo blestel v podaljšku
Zelo napet je bil derbi Vzhoda, Philadelphia je po podaljšku izgubila proti Milwaukeeju s 105:109. Giannis Antetokounmpo je 10 od 32 točk dosegel v dodatnih petih minutah.
Sixersi so na začetku tretje četrtine povedli z 52:33, a so Bucksi prišli do preobrata v zadnji četrtini. Še minuto pred koncem so imeli sedem točk naskoka (84:91). Furkan Korkmaz je s trojko sekundo pred koncem izsilil podaljšek (93:93).

P. J. Tucker iz Houstona v Milwaukee
Generalni menedžer Milwaukeeja Jon Horst je teden dni pred koncem prestopnega roka izpeljal posel s Houstonom. Izkušeni P. J. Tucker in Rodions Kurucs se selita v Milwaukee, D. J. Augustin in D. J. Wilson pa odhajata k Raketam, ki nimajo nobene možnosti za preboj v končnico.

Rocketsi poraženi 18-krat zapored – klubski rekord
Houston je izgubil proti Golden Statu s 94:108. To je bil že 18. zaporedni poraz Rocketsov, kar je neslavni rekord kluba. Draymond Green je dosegel tretji trojni dvojček sezone s 16 točkami, 12 skoki in 10 podajami. Stephen Curry je zadel le dve trojki iz enajstih poskusov in v zadnji četrtini je zaradi poškodbe hrbta počival.

Center Houstona Christian Wood je zaigral prvič po 4. februarju, ko so Rocketsi zadnjič okusili slast zmage. Zaradi zvina desnega gležnja je počival mesec in pol, tokrat je dosegel 21 točk. Zelo se je poznalo, da sta manjkala Victor Oladipo in John Wall.

James Harden je prevzel odgovornost, ko so bili ostali zvezdniki Netsov poškodovani. Foto: Reuters

Harden s trojnim dvojčkom popeljal Netse na vrh Vzhoda
James Harden, ki ga v Houstonu zelo pogrešajo, je z 11. trojnim dvojčkom sezone (40 točk, 15 podaj in 10 skokov) zrežiral zmago Brooklyna v Indianapolisu (115:124). V zadnji četrtini (24:35) so ga Pacersi podvajali, a je vseeno zbral 14 točk, šest skokov in štiri podaje.

Netsi so igrali brez treh poškodovanih zvezdnikov, Kyrie Irving, Kevin Durant in Blake Griifin niso bili v kadru. Brooklyn pa je vseeno ujel Philadelphio na prvem mestu Vzhoda. Trener Steve Nash je bil navdušen, po koncu tekme sploh ni našel več pravih besede, ko je hvalil Hardna.

Bradley po hudi nesreči paraliziran
Shawn Bradley je januarja doživel hudo nesrečo, ko ga je v Utahu na kolesu od zadaj zbil avtomobil. Poškodbe hrbtenice so bile tako hude, da bo Bradley paraliziran.

229 cm visoki center je bil izbran kot drugi na naboru leta 1993, takoj za Chrisom Webbrom. Na začetku je igral za Philadelphio, zadnjih osem od skupno 12 sezon pa je igral v dresu Dallasa.

V 12 sezonah in 832 tekmah v Ligi NBA je v dresu Philadelphie, New Jerseyja in Dallasa povprečno dosegal 8,1 točke, 6,3 skoka in 2,5 blokade na tekmo.

48-letni Bradley, ki ima tako ameriško kot nemško državljanstvo, je po operaciji zadnjih osem tednov preživel v bolnišnici in opravljal rehabilitacijo. Po zdravniškem mnenju ga čaka dolga in težka pot okrevanja, sam pravi, da ostaja pozitiven in da bo skušal povečati javno zavest o varnosti kolesarjev.

Tekme 17. marca:
MEMPHIS - MIAMI
89:85 (25:22, 21:25, 26:16, 17:22)
Anderson, Morant in Melton (10 podaj) po 13, Brooks 10, Allen 9, Bane 8, Valančiunas 7 in 12 skokov, Clarke 6, Jones in Winslow po 5; Butler 24 (10/20 iz igre), Adebayo 15 in 12 skokov, Robinson 13, Herro 11, Strus 7, Dragić 6 (2/11 iz igre, 0/4 za tri, prosti meti 2/2), 3 skoki in 1 podaja v 28 minutah, Nunn 5, Olynyk in Achiuwa po 2.

DALLAS - LA CLIPPERS
105:89 (24:29, 32:22, 21:20, 28:18)
Dončić 42 (16/28 iz igre, 6/11 za tri, prosti meti 4/5), 9 podaj in 6 skokov v 43 minutah, Hardaway 15, Richardson 14, Kleber 12, Porzingis 11 in 13 skokov, Brunson 5, Cauley Stein 4, Burke 2; George 28 (10/20 iz igre, 5/8 za tri), Leonard 20 (9/21 iz igre), Zubac 14, Morris 11, Jackson in Williams po 5, Batum in Mann po 3.

DETROIT - TORONTO 116:112
Bey 28 (6/10 za tri) in 12 skokov, Grant 23, Wright 18, 10 skokov in 8 podaj; Powell 43 (14/18 iz igre, 8/12 za tri), Boucher 21 (10/16 iz igre), Siakam 13.

INDIANA - BROOKLYN 115:124
Brogdon 24 (10/17 iz igre), LeVert 19, Sabonis 18 (8/11 iz igre), 11 skokov in 11 podaj; Harden 40 (13/27 iz igre), 15 podaj in 10 skokov, Harris 19 (5/7 za tri), Green in Johnson po 15.

PHILADELPHIA - MILWAUKEE * 105:109
Harris 19 in 9 skokov, Green 18 (6/14 za tri), Milton 15; G. Antetokounmpo 32 (13/22 iz igre) in 15 skokov, DiVincenzo 20 (4/9 za tri), Holiday 19, Middleton 15.
* - po podaljšku

WASHINGTON - SACRAMENTO 119:121
Beal 29 (12/20 iz igre), Westbrook 26 (8/19 iz igre), 14 skokov in 10 podaj, Hačimura 17 in 9 skokov, Len 13 in 12 skokov; Fox 28 (8/21 iz igre), Barnes in Holmes po 18, Haliburton 17, Hield 16.

CLEVELAND - BOSTON 117:110
Sexton 29 (10/20 iz igre), Garland 25, Nance 18 in 10 skokov; Tatum 29 (11/24 iz igre), Brown 28 (11/26 iz igre), Smart 19, R. Williams 13 in 14 skokov.

CHICAGO - SAN ANTONIO 99:106
LaVine 29 (12/21 iz igre), Young 16; Pöltl 20 (9/11 iz igre) in 16 skokov, White 17, Johnson, Murray in Mills po 14.

HOUSTON - GOLDEN STATE 94:108
Porter 25, Wood 21, Oladipo in Wall nista igrala; Poole 23 (6/11 za tri), Oubre 19, Curry 18 (2/11 za tri), Wiggins 17, Green 16 (7/8 iz igre), 12 skokov in 10 podaj.

DENVER - CHARLOTTE 129:104
Porter 28 (11/17 iz igre) in 13 skokov, Barton 23, Murray 19 9(5/11 za tri), Dozier 13, Jokić 12 (6/7 iz igre), 10 skokov in 10 podaj ... Čančar 2 (1/2 iz igre, 0/1 za tri) in 1 podaja v 7 minutah; Rozier 21, Monk 16, Ball 14.