Ob koncu tretje četrtine se je Luka Dončić zelo razburil, potem ko je zadel z velike razdalje, a so sodniki odločili, da je bila osebna napaka nad njim storjena pred metom. Foto: AP

Clippersi so prekinili niz štirih zaporednih gostujočih porazov. Potem ko so ob prvem letošnjem medsebojnem srečanju doživeli najhujši poraz v zgodovini franšize, ko jih je Dallas v Los Angelesu nadigral s kar 124:73 – ob polčasu so gostje vodili za 50 (77:22), kar je najvišja razlika v zgodovini lige –, pa so tokrat pokazali, zakaj so druga najboljša napadalna ekipa, ki ima hkrati tudi velik defenzivni potencial. Na omenjenem decembrskem obračunu ni igral Kawhi Leonard, ki je bil z 22 točkami prvi gostujoči strelec. 15 točk sta dodala Paul George in Ivica Zubac, ki je bil z 11 ujetimi odbitimi žogami najzaslužnejši za prepričljivo dobljen skok (33:46).

S 34. trojnim dvojčkom je Dončić na 11. mestu večne lestvice prehitel legendarnega Boba Cousyja. Do prve deseterice mu jih manjka še devet. Medtem ko je sedem gostov vpisalo dvomestno število točk, so bili pri Dallasu takšni le trije. Poleg Dončića še Kristaps Porzingis z 22 in Tim Hardaway z 21. Mavsi so slabo začeli tekmo, ko so že v prvi četrtini zaostajali za 14. Ves čas so lovili Clipperse, jih za kratek čas ujeli, lov v zadnji četrtini pa je bil neuspešen. V končnici srečanja niso našli odgovora na čvrsto obrambo svojih krvnikov v lanski končnici na čelu z Leonardom. Kawhi se je izkazal s štirimi ukradenimi žogami, dve zelo pomembni tudi v zadnji četrtini. Razmerje v izgubljenih žogah je bilo sicer 14:9, polovico domačih je zapravil Dončić.

”Slabo smo začeli, a mislim, da smo se potem dobro odzvali. Prilagodili smo se fizični ravni, ki jo je tema zahtevala, a vedno je težko premagati takšno ekipo. To je bila košarka na zelo visoki ravni. Za končnico. Smo pa šele sredi marca. Za nas je bil to velik izziv, bomo analizirali, se prilagodili in v sredo bomo morali biti boljši,” je po tekmi povedal trener Dallasa Rick Carlisle, Dončić pa je prevzel odgovornost za poraz: ”Jasno je, da ne moreš zadeti vsakega meta, a vrgel sem nekaj res slabih.”

Že v noči na četrtek (ob 2.30) bo Dallas znova gostil Clipperse, zatem pa se odpravlja na dve gostovanji v Portland in eno v Minneapolis. Foto: AP

Clippersi so takoj začeli z zelo agresivnim pokrivanjem v obrambi, v napadu pa sta pobudo prevzela Leonard in George. Po dobri minuti je Dončić dosegel prvi koš za Dallas, ko je bil natančen izza črte. Po štirih minutah je za hrbtom podal za trojko Maxiju Kleberju, ki je bil drugi domači košarkar med strelci. Pri izidu 12:10 se je slovenski as usedel na klop. Po minuti odmora je sledila serija 8:0 in v dobri minuti je bil na vrsti nov "timeout", po katerem so gostje povedli z dvomestno prednostjo. Hardaway je s trojko prekinil skoraj štiriminutni Dallasov strelski post. Pri zaostanku za 12 se je Dončić vrnil v igro. Ko je bil izza črte uspešen Nicolas Batum, je v 11. minuti razlika znašala 14 (29:15). Zaključek četrtine je pripadel Mavsom, ki so po zaslugi Jalena Brunsona in Dončića znižali na 31:23.

V drugi četrtini je Luka začel v svojem slogu čarati. Odprl jo je z natančnim metom izza črte, takoj zatem pa zadel še trojo z velike razdalje. Sedem zaporednih košev Dallasa je dosegel ali podal zanje 22-letni Ljubljančan, po zaslugi katerega so se Mavsi približali na -3. Ko je odšel na kratek oddih na klop, je vajeti v napadu prevzel Josh Richardson, ki je s šestimi zaporednimi točkami drugič na tekmi gostitelje povedel v vodstvo. Ko se je Dončić vrnil v igro, je takoj s Porzingisom izpeljal imeniten "alley-oop". Skupno je prispeval oziroma podal za 17 točk Dallasa v tej četrtini. Že ob polčasu je zbral devet podaj, ob tem pa je prispeval še 11 točk, sicer pa so Clippersi s serijo 6:0 zaključili drugo četrtino za vodstvo s 55:50.

34. v karieri in devetič letos je Dončić v statistiko vpisal trojni dvojček. Foto: AP

Po prihodu iz garderobe je z novim "alley-oopom" s Porzingisom vpisal že deseto podajo. To je bil tudi edini koš gostiteljev v uvodnih dveh minutah drugega polčasa in Clippersi so povedli za devet. Po minuti odmora je v napadu Mavsov žoga, potem ko je Dončić nase povlekel tri igralce, lepo zakrožila in Porzingis je ostal sam na trojki. Zatem mu je Luka za hrbtom podal za nov met za tri, ki ga je Latvijec sicer zgrešil, a je dobil odbito žogo in z zadetim poskusom izza črte približal na -3. Ko se je pri petih točkah Dončić usedel na klop, se je Dallasu v napadu znova nekoliko ustavilo in Clippersi so hitro povedli z dvomestno razliko. Ko se je vrnil v igro, je Luka nemudoma na trojki našel Hardawaya, ki se je razigral v drugem polčasu. Pet sekund pred koncem je z velike razdalje ob kontaktu s Terancom Mannom Dončić zadel za tri, toda sodniki so na veliko razburjenje slovenskega košarkarja in Dallasove klopi odločili, da je bila osebna napaka storjena pred metom. Luka je nato prodrl in izsilil osebno napako, s čimer je izvedel šele drugi in tretji prosti met Mavsov v prvih treh četrtinah, po katerih so gostje vodili s 85:78.

Na začetku zadnje četrtine so Clippersi povedli za 12, nato pa sta domačo serijo 6:0 zrežirala Dončić in Hardaway. Minuto kasneje je bil zaostanek gostiteljev znova deset, Dončić pa je s podajo za trojko Doriana Finneyja-Smitha in s prodorom ter izsiljeno osebno napako Batuma približal na -6. Spet je sledil hiter odgovor gostov, ki so z natančnim metom izza črte Louja Williamsa šest minut pred koncem pobegnili na 11. Toda Dončić in Porzingis sta še enkrat vrnila Dallas v igro. Takoj po Lukovi trojki je Leonard izsilil njegovo peto osebno napako. Sicer so praktično vsi napadi Clippersov v zadnji četrtini šli prek Kawhija, ki pa je ključno vlogo odigral tudi v obrambi. Dobre tri minute pred koncem so se Mavsi s trojko Hardawaya približali na 103:99, zatem pa zgrešili štiri mete iz igre, od tega tri trojke. Leonard je ob koncu 46. minute po zgrešenem prodoru Georgea prek Hardawaya dobil napadalni skok, zabil in z dodatnim prostim metom zapečatil domačo usodo. Dallas do konca ni več zadel, George pa je s trojko prek Dončićeve roke 25 sekund pred zadnjim piskom sirene postavil končnih 109:99.

Trojni dvojčki Jamesa, Antetekounmpa in Hardna
Golden State je izgubil proti LA Lakersom s 97:128. Znova je blestel LeBron James, ki je končal z 22 ročkami, 10 skoki in 11 podajami. Stephen Curry je za poražence dosegel 27 točk. Jezerniki so do zanesljive zmage prišli brez Anthonyja Davisa, Alexa Carusa in Marca Gasola.

Že tretji trojni dvojček zapored je dosegel Giannis Antetekounmpo ob zmagi Milwaukeeja proti Washingtonu s 133:122. Grk je 31 točkam dodal 15 skokov in 10 podaj. Russell Westbrook je za ekipo iz prestolnice dosegel 23 točk in 17 skokov.

Trojni dvojček je v statistiko dodal tudi James Harden ob zmagi Brooklyna nad New York Knicksi s 117:112. Za peto zaporedno zmago Netsov je dosegel 21 točk ter po 15 skokov in podaj. Kyle Irving je k zmagi dodal 34 točk, pri poražencih jih je 33 dosegel Julius Randle. Tekma je vsebovala tudi zaradi sporno sodniško odločitev v končnici, ki bi lahko pomenila preobrat. Randlu so po piskali korake v zadnji akciji, počasen posentek pa je pokazal, da so se zmotili.

Tekme 15. marca:
DALLAS ‒ LA CLIPPERS
99:109 (23:31, 27:24, 28:30, 21:24)
Dončić 25 (5/12 za dve, 4/11 za tri, 3/4 PM), 10 skokov in 16 podaj v 38 min, Porzingis 22, Hardaway 21, Finney-Smith in Brunson po 8, Richardson in Cauley-Stein po 6, Kleber 3; Leonard 22, Zubac (skokov) in George po 15, Morris in Williams po 14, Jackson in Batum po 12, Patterson 5.

DENVER ‒ INDIANA 121:106
Jokić 32 (11/25 iz igre) in 14 skokov, Barton in Porter po 20, Murray in Green po 16 … Čančar 1 minuta; Brogdon 24, J. Holiday 19, LeVert 17, McDermott 12, Sabonis 10 in 10 skokov.

CHARLOTTE ‒ SACRAMENTO 122:116
Rozier 26, Hayward 25, Ball 16, Graham 12, Bridges in Washington po 10; Fox 29, Hield 23, Holmes 17 in 15 skokov, Barnes 13, Bagley 12.

WASHINGTON ‒ MILWAUKEE 122:133
Beal 37 (13/19 iz igre), Westbrook 23 in 17 podaj, Hačimura 22, Avdija 11; G. Antetokounmpo 31 (12/19 iz igre), 15 skokov in 10 podaj, Middleton 23, Lopez 22, Holiday 15, Portis 13, DiVincenzo 12, Forbes 10.

BROOKLYN ‒ NEW YORK 117:112
Irving 34 (13/18 iz igre), Harden 21, 15 skokov in 15 podaj, Green 20, Harris 13; Randle 33 (13/27 iz igre) in 12 skokov, Barrett 23, Quickley 21, Bullock 19, Burks 12.

DETROIT ‒ SAN ANTONIO 99:109
J. Jackson 15, Grant 14, McGruder 13, Stewart in F. Jackson po 10; Murray 19 in 10 skokov, Pöltl (12 skokov) in Mills po 14, Vassell 13, Walker 11, Gay 10.

PHOENIX ‒ MEMPHIS 122:99
Booker 27, Paul 18, Ayton 15, Crowder 14, Payne 13; Valančiunas 24 in 17 skokov, Morant in Allen po 15, Brooks 13.

GOLDEN STATE ‒ LA LAKERS 97:128
Curry 27, Wiggins 15, Poole 14, Oubre 12, Mannion 10; Harrell 27, James 22, 10 skokov in 11 podaj, Horton-Tucker 18, Kuzma 17, Caldwell-Pope 14.