Košarkarji Dallasa so na domačem parketu izgubili četrtič zapored. Foto: Reuters

Slovenski zvezdnik teksaške franšize je 22 točk dal v drugem polčasu. Blestel je predvsem v tretji četrtini, ko jih je prispeval kar 18, v statistiko pa je ob koncu vpisal še osem skokov in sedem podaj. Toda Mavsi ne najdejo poti iz krize. Klonili so petič v nizu, kar je najdaljša serija porazov po skoraj dveh letih. Sunsi, s katerimi so se pomerili na začetku sezone, so bili drugič boljši. Že čez 48 ur bo Dallas znova gostil franšizo, ki je leta 2018 na draftu izbirala kot prva in se namesto Dončića odločila za Deandreja Aytona. Tedaj bodo gostje morda lahko računali tudi na prvega strelca Devina Bookerja, ki je zaradi poškodbe izpustil zadnja štiri srečanja.

Energija in pristop Dallasa, ki je igral brez Kristapsa Porzingisa, je bil boljši kot na zadnji tekmi, ko je na primer Dončić po dveh porazih z Utahom dejal, da je videti, kot da jim ni mar. Vseeno pa je prelahko zapravil 15 točk prednosti, ki jo je imel sredi tretje četrtine. Srečanje je bilo izenačeno še dobre tri minute pred koncem, potem pa je Mavsom popustila zbranost tako v obrambi kot v napadu. Niso našli rešitve za Chrisa Paula, ki je mojstrsko odigral zaključek srečanja. V zadnji četrtini je prispeval 16 od svojih 27 točk in pet od 12 podaj ter kreiral odločilne akcije na tekmi.

“Veliko pomeni, če ima v rokah žogo tak igralec, za katerega veš, da je njegov namen igrati za moštvo. Lahko kreira met zase ali pa za soigralca. V odločilnih trenutkih se zdi, kot da igra zanj poteka počasneje. Ne vem, ali so to geni, preprosto je tako,“ je Paulovo predstavo komentiral gostujoči trener Monty Williams. Za Dallas je bila to druga tekma v dveh dneh. "Mislim, da smo bili vsi malce utrujeni. Pozno smo se vrnili iz Salt Lake Cityja. Mislim, da je bil tokrat pristop pravi. Nekoliko nam je zmanjkalo sreče. Imeli smo pet ali šest odprtih metov, ki jih nismo zadeli. Moramo graditi na tej tekmi in trudu, ki smo ga vložili. Ponosen sem, kako smo se odzvali," je povedal Dončić.

Dončić je dobro začel tekmo. Sicer je v prvem napadu izgubil žogo, toda po dobri minut in pol najprej zadel trojko z velike razdalje, zatem pa po podaji Tima Hardawaya še zaključil protinapad za 7:3. Sledil je silovit gostujoči odgovor s serijo 10:0, po kateri je Carlisle posredoval z minuto odmora. Reakcija Dallasa je bila uspešna, tako da je manj kot dve minuti pozneje moral 'timeout' vzeti tudi Williams. Mavsi, pri katerih je bil z desetimi točkami zelo razigran Hardaway, so, čeprav so iz igre v prvi četrtini metali kar 63-odstotno, gostje pa le 36, po 12 minutah zaostajali (28:29). Gostitelji so imeli v prvi četrtini težave v skoku, saj so Sonca ujela kar šest odbitih žog v napadu.

Po zaslugi igralcev s klopi, ki so zadeli prvih osem metov iz igre, pet od teh ob koncu prve četrtine, se je Dallas približal na -1, člani prve peterke pa so, ko je trojko za 40:38 zadel Dorian Finney-Smith, poskrbeli za prvo vodstvo po skoraj 15 minutah. Tri minute in pol pred koncem polčasa je Dončić najprej naredil osebno napako v napadu, zaradi nestrinjanja s sodniško odločitvijo si je prislužil tehnično, takoj zatem pa je v obrambi prejel še tretjo osebno napako, zaradi česar ga je Carlisle potegnil na klop. Luka, ki je do tedaj v statistiko vpisal sedem točk, tri skoke in dve podaji, se je jezen usedel na stol, ki je bil kar precej oddaljen od domače klopi. Zaključek prvega dela je pripadel Phoenixu, ki je po zaostanku za pet točk po zaslugi Paula celo povedel, a je ob sireni za 55:55 zadel Willie Cauley-Stein.

Luka Dončić in Chris Paul sta dosegla vsak po 29 točk, a v zaključku srečanja je bil uspešnejši izkušenejši organizator igre Phoenixa. Foto: Reuters

Po prihodu iz garderobe je Luka zaigral kot prerojen. Domačo serijo 8:0 – Dončić je bil izza črte natančen za 63:55 – na začetku drugega polčasa je skušal Phoenix prekiniti z minuto odmora, a neuspešno. 21-letni Ljubljančan je takoj po njej dvakrat uspešno prodrl pod obroč, ko je najprej zavrtel Aytona, nato pa še zadel 'floater'. Sonca so zapravila prvih osem posesti v drugem delu, Mavsi pa so povedli za 12. Mikal Bridges je po več kot štirih minutah le dosegel koš za Phoenix, na drugi strani je sledila še ena trojka Dončića, zatem pa je v slogu najboljšega košarkarja Dallasa vseh časov Dirka Nowitzkega zadel z obrata za +15. Zaključek četrtine je znova pripadel gostom, ki so hitro pretopili prednost Mavsov, ki več kot dve minuti niso zadeli. Potem ko so se Sunsi približali na -6, je Luka s štirimi zaporednimi točkami znova poskrbel za dvomestni naskok, pred zadnjo četrtini pa je razlika skopnela na pet točk.

Ekspresno je Phoenix prevzel pobudo in izničil domače vodstvo. Gostitelji so izgubili dve žogi, Josh Richardson pa je bil enkrat nenatančen in po seriji 8:0 so Sunsi prišli v vodstvo. Štiri minute in pol pred koncem je Paul dobil tehnično napako, po kateri je Dallas povedel s 94:92, eden najboljših organizatorjev igre zadnjih let, ki se je pred letošnjo sezono preselil v Arizono, pa je odgovoril s trojko. Minuto pozneje je Cauley-Stein zabil po 'alley oopu' z Dončićem, temu pa so sledili trije zapravljeni domači napadi, kar je Phoenix znal izkoristiti. Paul je odlično vodil gostujočo igro, najprej zadel, nato pa še podal Aytonu za zabijanje in Jaeju Crowderju, ki je bil izza črte 65 sekund pred koncem natančen za 105:96. V zadnji minuti je nato mirno kri na črti prostih metov ohranil eden najboljših izvajalcev Paul.

Jimmy Butler se je v velikem slogu vrnil v ekipo Miamija. Foto: Reuters

Miami brez Dragića slavil na krilih povratnika Butlerja

Tretjo zaporedno tekmo je zaradi poškodbe dimelj izpustil Goran Dragić, Miami pa je vseeno uspel prekiniti serijo petih porazov, potem ko je bil na domačem parketu s 105:104 boljši od Sacramenta. 30 točk je ob zmagi prispeval Jimmy Butler, ki je manjkal na zadnjih desetih tekmah zaradi protokola ob covidu-19. Ob tem je dodal še sedem skokov in osem podaj. Izvrstni krilni košarkar, ki je na tej tekmi presegel mejo 10.000 točk v karieri, je 42 sekund pred koncem tudi dosegel odločilen koš.

Sacramento, ki je klonil po treh zaporednih zmagah, je nato zapravil dva napada, Duncan Robinson pa je bil pet sekund pred koncem nenatančen izza črte. Ob zadnji gostujoči akciji je Vročica odigrala odlično obrambo. Butler je uspešno podvajal, tako da je razigrani De'Aaron Fox, ki je 17 od svojih 30 točk dal v zadnji četrtini, podal. Za zmago je metal Richaun Holmes, a ga je blokiral Bam Adebayo, ki je ob 18 točkah ujel še 13 odbitih žog. "Noben analitik ne more opisati Jimmyjeve želje po zmagi. Ne glede na vse ni dopustil, da bi izgubili," je dejal trener Miamija Erik Spoelstra, Butler pa dodal: "Na tem bomo gradili. Moramo biti veliko boljši, a to nam lahko uspe."

Boston je ob koncu derbija z Lakersi naredili delni izid 6:0, a ob izteku igralnega časa zgrešil dva meta za zmago. Foto: Reuters

Lakersi dobili razburljiv derbi v Bostonu

Prvič, potem ko so lani Lakersi s 17. naslovom izenačili rekord Bostona, sta se pomerili najuspešnejši franšizi v zgodovini NBA-ja. Košarkarji iz Los Angelesa so vTD Garden osvojili s 96:95. Gostitelji so po zaslugi dobre tretje četrtine, ki so jo dobili za deset, v zadnjih 12 minut vstopili s prednostjo sedmih točk. Dennis Schröder je 100 sekund pred koncem srečanja uspešno zaključil prodor, ob tem pa še izsilil osebno napako Jaylena Browna. Nemški košarkar je natančno izvedel prosti met za 96:89. Jezerniki potem niso več dosegli koša.

Nenatančna sta bila Anthony Davis in LeBron James, ki je v zadnji minuti izgubil tudi eno žogo. Kemba Walker z dvema prostima metoma in Jayson Tatum s štirimi zaporednimi točkami sta približala na -1. Walker je za tem, ko je ostalo le še deset sekund, iznajdljivo ukradel žogo Davisu, toda nato zgrešil poskus za zmago, žogo je ujel Daniel Theis, a je bil tudi on ob sireni nenatančen. Prvi strelec tekme je bil Tatum s 30 točkami, Brown pa jih je dodal 28. Davis je bil s 27 točkami in 14 skoki prvo ime Lakersov, pri katerih je James pristavil 21 točk.

Tekme 30. januarja:
DALLAS – PHOENIX
105:111 (28:29, 27:26, 27:22, 23:34)
Dončić 29 (9/15 za dve, 3/7 za tri), 8 skokov in 7 podaj v 33 minutah; Hardaway Jr. 19, Cauley-Stein 14, Finney-Smith in Richardson po 9, Powell 8, Brunson 7, Johnson 6, Burke 4; Paul 29 in 12 podaj, Ayton 18 in 17 skokov, Crowder in Bridges po 14, Galoway 12, Kaminsky in Nader po 7, Johnson 6, Moore 4.