Tadej Pogačar se zlepa ne naveliča zmag: po dveh etapah in skupnem slavju na 4. UAE Touru, je dobil 16. enodnevno klasiko Strade Bianche, k čemur je zdaj na 57. Tirreno-Adriatico dodal nova dva etapna uspeha in seveda novo skupno zmago na etapnih dirkah. Foto: EPA

Francesco Moser (1980 in 1981), Tony Rominger (1989 in 1990), Vincenzo Nibali (2012 in 2013) in zdaj Tadej Pogačar v letih 2021 in 2022 je četverica kolesarskih velikanov, ki je dvakrat zapored osvojila prestižno etapno Dirko od Tirenskega do Jadranskega morja. Rekorder s kar šestimi zaporednimi slavji ostaja Belgijec Roger de Vlaeminck (1972–1977).

Ekipa UAE Emirates je poskrbela, da je zadnji dan minil popolnoma mirno in Tadej Pogačar je še formalno potrdil drugo zaporedno zmago na 57. izvedbi dirke Tireno–Jadran. Foto: RCS Sport

Popolnoma miren dan za Pogačarja in emirate

Zadnji, sedmi dan 57. Dirke od Tirenskega do Jadranskega morja je prinesel najlažjo 159-km etapo po okusu sprinterjev. Četudi je Pogačar ponavljal, da bo zares ubranil skupno zmago in naziv kralja dveh morij šele, ko bo prečkal zadnjo ciljno črto, skupna zmaga v nedeljo ni bila ogrožena niti za trenutek.

"Užival sem v tej etapi. Zbran sem bil do konca, saj nikoli ne veš, kaj se lahko zgodi. Kot vsak dan moraš biti zbran, saj ni konec, dokler ne prečkaš zadnje ciljne črte," je po koncu poudaril veliki zmagovalec enotedenske dirke, na kateri je skoraj za dve minuti prehitel drugouvrščenega Jonasa Vingegaarda (Jumbo Visma) in še za dodatne pol minute tretjega Mikela Lando (Bahrain Victorious).

Pogačar je na dirki znova odnesel kar tri majice: za skupno zmago, najboljšega po točkah za etapne uvrstitve in seveda za najboljšega mladega kolesarja. Foto: RCS Sport

Nepremagljiv? "Ne bi tako rekel, a za zdaj vse dobro."

Tadej Pogačar je v sezoni 2020 dobil tako etapno dirko po Združenih arabskih emiratih kot zdaj še Dirko od Tirenskega do Jadranskega morja, na obeh je dobil tudi dve etapi, vmes pa je prejšnjo soboto z epskim 50-km solonapadom osvojil neuradni spomenik Strade Bianche.

Prvi kolesar sveta je začel tri dirke svetovne serije in osvojil prav vse tri. Lahko Tamau Pogi nadaljuje neverjetni niz tudi naslednjo soboto na uvodnem kolesarskem spomeniku Milano–San Remo? Ali je Pogačar trenutno res nepremagljiv?

"Ne bi tako rekel, a za zdaj vse dobro. Bomo videli na naslednjih dirkah, kjer me čaka nekaj novih izzivov," je odgovoril Pogačar v prvem televizijskem intervjuju za prireditelja RCS Sport.

Sorodna novica Ko zmanjka presežkov ... Pogačar znova kralj dveh morij!

Sobotna zmaga nekaj posebnega

Sedma zmaga sezone, jubilejna deseta na etapnih dirkah. Skupno 37. zmaga profesionalne kariere, v kateri je komajda zakorakal v četrto sezono, pri čemer je kar 28 zmag pobral v elitni svetovni seriji.

"Sobotna etapna zmaga je bila nekaj edinstvenega, a tudi prva etapna zmaga je bila prelepa. Presrečen sem z drugo skupno zmago na Tireno-Jadran," je še o svojih zmagah v Italiji dodal zmagoviti gorenjski volk.

V sprintu najmočnejši Nemec Bauhaus

Takoj po startu v letoviškem mestu San Benedetto del Tronto je napadla trojica kolesarjev (Manuele Boaro, Alessandro Tonelli in Jorge Arcas), ki se je po 20 km bega privozila tri minute prednosti pred glavnino, ki jih je na koncu suvereno polovila in poskrbela za množični sprint.

Prerez profila zadnje, 7. etape Tireno-Jadran razkriva, kakšno dirkanje je potekalo ob jadranski obali. Foto: RCS Sport/LFR

V sprintu je bil najmočnejši Nemec Phil Bauhaus (Bahrain Victorious), ki je prehitel Italijana Giacoma Nizzola in Avstralca Kadna Grovesa.

Na papirju ocenjena s težavnostjo le ene zvezdice je bila 159 km dolga nedelja najlažja izmed vseh sedmih etap, ob tem je bilo zadnjih 70 km popolnoma ravninskih, skupaj pa se je nabralo zgolj 1295 višinskih metrov.

Vingegaard ni zmogel slediti Pogačarju

Med tednom se je najprej končala etapa na Dirki Pariz-Nica, nato pa je sledil zaključek v Italiji, a zadnji dan je prinesel ravno obratni vrstni red.

"Tadej je bil prav neverjeten, ko je šel. Na vzponu nam je pobegnil za minuto. Bil je v svojem svetu. Sam sem bil že na meji, zato nisem niti poskušal iti z njim," je bil po sobotni Pogačarjevi ekshibiciji na gori Carpegna v usodo vdan drugouvrščeni Jonas Vingegaard (+1:52), ki je kot edini za 23-letnim Slovencem zaostal manj kot za dve minuti.

Pogačar po novi zmagi: Zdaj sem sproščen za nove dirke